среда, февруари 28, 2024
АктуелноОхрид

Албански државјанин се обидел да шверцува 160 парчиња охридска белвица

На 22.08.2022 во 13.00 часот на Граничниот премин „Св.Наум“, при преглед врз патничко моторно возило „мерцедес“ со албански регистарски ознаки, управувано од Н.К.(66) од Албанија, во делот наменет за резервно тркало, биле пронајдени 14 кг (160 парчиња) риба – охридска белвица без соодветна документација.

Тој бил приведен во Полициската станица за Граничен премин и граничен надзор „Св.Наум“ и предаден на полициски службеници за понатамошна постапка.

извор: СВР Охрид

Фото: Архива Сител