АктуелноОхрид

За три дена во Охрид три нови позитивни лица на КОВИД 19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 03.06 до 05.06.2022):

Направени се 2.257 тестови, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 93, Битола и Кавадарци – по 8, Прилеп, Охрид, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Велес, Гостивар и Неготино – по 2, Тетово, Кичево, Свети Николе, Дебар, Виница и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (135), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 164 оздравени пациенти од: Скопје – 121, Битола – 19, Штип – 4, Прилеп – 3, Кавадарци, Куманово, Неготино, Кичево и Свети Николе – по 2, Велес, Тетово, Кочани, Гевгелија, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 03 до 05.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.257 тестови преку: ИЈЗ-288, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–93, Жан Митрев (Филип Втори)-58, Авицена-45, Биотек-87, Систина-54, лабораторија Лаор-31, Синлаб-18, Ремедика-11, Плодност-12, Генеа-16, Никоб Лаб-141, ВФВ Медикал-26, Ели МедикаПлус-35, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.128.

Досега во земјата се направени вкупно 2.060.554 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.292, бројот на оздравени пациенти е 302.508, на починати е 9.309, а бројот на активни случаи изнесува 475.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147158, Активни 311

Куманово 16677, Активни 5

Битола 15686, Активни 38

Прилеп 14219, Активни 8

Тетово 13482, Активни 6

Кавадарци 10695, Активни 11

Велес 9799, Активни 10

Гостивар 9610, Активни 5

Охрид 8935, Активни 30

Штип 8077, Активни 13

Струмица 8076, Активни 3

Кичево 5652, Активни 2

Кочани 5096, Активни 5

Струга 4728, Активни 1

Гевгелија 4423, Активни 1

Неготино 3697, Активни 7

Ресен 2751, Активни 1

Свети Николе 2635, Активни 2

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2418, Активни 0

Делчево 1986, Активни 1

Берово 1691, Активни 9

Дебар 1678, Активни 2

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1394, Активни 2

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 739, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

извор: Одделение за односи со јавност Министерство за здравство