АктуелноОхрид

Денеска во Охрид 10 новозаразени лица од КОВИД 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.250 теста, а регистрирани се 319 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 162, Битола – 23, Прилеп – 21, Кавадарци – 20, Куманово – 16, Охрид и Гевгелија – по 10, Кичево и Ресен – по 7, Тетово – 6, Велес, Струмица, Кочани, Радовиш и Богданци – по 4, Гостивар и Свети Николе – по 3, Делчево и Валандово – по 2 и по еден заразен во Штип, Неготино, Крива Паланка, Берово, Кратово, Крушево и Демир Хисар.

Од вкупниот број позитивни (319), регистрирани се 54 реинфекциии.

Во текот на изминатото деноноќие регистрирани се два смртни случаја во Скопје на пациенти (69 и 71 година) починати во болнички услови.

Кај пријавените починати лица регистрирани се коморбидитети.

Регистрирани сe и 288 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 161, Битола – 23, Прилеп – 18, Куманово – 14, Кавадарци и Велес – по 13, Кичево, Ресен и Крива Паланка – по 6, Тетово – 5, Гостивар – 4, Гевгелија, Штип и Неготино – по 3, Струмица, Кочани и Демир Хисар – по 2 и по еден оздравен од Богданци, Кратово, Крушево и Дојран.