АктуелноОхрид

17 нови позитивни лица со КОВИД 19 денеска во Охрид

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 5.082 тестови, а регистрирани се 1.254 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 655, Битола – 87, Куманово – 55, Тетово и Кавадарци – по 46, Прилеп – 40, Велес – 33, Штип – 31, Струмица – 30, Гевгелија – 29, Гостивар – 25, Неготино – 23, Кичево и Свети Николе – по 19, Охрид и Кочани – по 17, Ресен и Крива Паланка – по 12, Богданци – 9, Виница – 8, Струга – 6, Радовиш и Дебар – по 5, Делчево – 4, Крушево, Македонски Брод и Пехчево – по 3, Берово, Валандово, Кратово и Демир Хисар – по 2, Пробиштип, Македонска Каменица, Демир Капија и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.254), регистрирани се 169 реинфекции.

Регистрирани сe 28 оздравени пациенти од: Скопје – 14, Кочани – 5, Богданци – 3, Кичево, Гевгелија, Радовиш, Пробиштип, Кратово и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е 21 починато лице: 7 починати лица од Скопје (65г, 79г, 82г, 83г, 84г, 85г и 90г), по 3 починати лица од Кавадарци (64г, 72г и 87г), и Струмица (54г, 62г и 75г), 2 починати лица од Прилеп (72г и 82г) и по едно починато лице од Куманово (87г), Битола (78г), Тетово (73г), Кичево (80г), Струга (66г) и Неготино (63г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=21), девет лица се целосно вакцинирани, а кај 20 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 5.082 тестови преку: ИЈЗ-308, ЦЈЗ Скопје-54, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-70, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-114, Авицена-161, Биотек-201, Систина-70, лабораторија Лаор-183, Синлаб-27, Ремедика-5, Плодност-65, Генеа-7, Никоб Лаб-488, ВФВ Медикал-82, Ели Медика-20, Ројал Медика–27, Спектра-ММ-30, Рапид Лаб–55, Жан Митрев Струмица–18, Нова Лаб Дијагностика–9, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.776.

Досега во земјата се направени вкупно 1.785.054 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 268.191, бројот на оздравени пациенти е 239.694, на починати е 8.383, а бројот на активни случаи изнесува 20.114.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 121976, Активни 10248
Куманово 14825, Активни 890
Прилеп 12740, Активни 636
Битола 12786, Активни 1454
Тетово 12403, Активни 622
Кавадарци 8964, Активни 906
Гостивар 8781, Активни 401
Велес 8464, Активни 544
Охрид 7922, Активни 430
Штип 7527, Активни 378
Струмица 7213, Активни 467
Кичево 4942, Активни 316
Кочани 4630, Активни 244
Струга 4366, Активни 207
Гевгелија 3759, Активни 443
Неготино 3188, Активни 323
Свети Николе 2442, Активни 167
Ресен 2367, Активни 250
Радовиш 2253, Активни 214
Крива Паланка 2213, Активни 117
Делчево 1767, Активни 151
Берово 1646, Активни 59
Дебар 1504, Активни 25
Валандово 1361, Активни 149
Виница 1292, Активни 57
Пробиштип 1253, Активни 37
Кратово 880, Активни 30
Богданци 877, Активни 107
Крушево 822, Активни 46
Демир Хисар 764, Активни 54
Македонски Брод 638, Активни 38
Македонска Каменица 498, Активни 35
Демир Капија 490, Активни 31
Пехчево 427, Активни 25
Дојран 211, Активни 13