АктуелноМакедонија

Во Охрид денеска 7 нови лица позитивни на КОВИД 19, оздравени 10 пациенти и починати две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.592 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 101, Прилеп – 12, Битола – 10, Велес и Струмица – по 8, Кавадарци, Куманово и Охрид – по 7, Ресен – 6, Штип – 4, Гевгелија, Демир Хисар и Неготино – по 3, Богданци, Делчево, Кичево и Пробиштип – по 2, Дебар, Кочани и Крива Паланка – 1.

Регистрирани сe 193 оздравени пациенти од: Скопје – 78, Кавадарци – 20, Битола – 18, Прилеп – 14, Куманово – 12, Охрид – 10, Велес – 7, Делчево – 5, Штип, Гевгелија и Кратово – по 4, Струга, Неготино, Пробиштип и Македонски Брод – по 2, Тетово, Гостивар, Кичево, Ресен, Берово, Виница, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица: 3 починати лица од Скопје (46г, 58г и 89г), по 2 починати лица од Прилеп (73г и 80г) и Охрид (59г и 88г), по едно починато лице од Берово (53г), Струмица (65г), Битола (80г), Кавадарци (80г), Куманово (83г), Ресен (88г) и Кичево (91г). Од пријавените, 13 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Направени се 2.592 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-66, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–107, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-165, Биотек-135, Систина-46, лабораторија Лаор-199, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност–50, Генеа-2, Никоб лаб-321, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-40, Ројал Медика–34, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–22, Нова Лаб Дијагностика–1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 859.

Досега во земјата се направени вкупно 1.521.642 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.285, бројот на оздравени пациенти е 207.948, на починати е 7.815, а бројот на активни случаи изнесува 5.522.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 97008, Активни 2652
Куманово 13058, Активни 149
Тетово 11393, Активни 84
Прилеп 10600, Активни 376
Битола 9060, Активни 420
Гостивар 8082, Активни 19
Велес 7441, Активни 170
Кавадарци 7296, Активни 251
Штип 6698, Активни 112
Охрид 6668, Активни 223
Струмица 6226, Активни 142
Кичево 4290, Активни 80
Кочани 4078, Активни 68
Струга 3917, Активни 24
Гевгелија 2879, Активни 96
Неготино 2616, Активни 51
Свети Николе 2149, Активни 50
Крива Паланка 1940, Активни 63
Ресен 1810, Активни 65
Радовиш 1789, Активни 55
Берово 1473, Активни 31
Дебар 1457, Активни 1
Делчево 1456, Активни 76
Виница 1172, Активни 17
Пробиштип 1137, Активни 24
Валандово 1003, Активни 66
Кратово 789, Активни 17
Богданци 669, Активни 35
Демир Хисар 632, Активни 31
Крушево 601, Активни 24
Македонски Брод 518, Активни 17
Македонска Каменица 427, Активни 25
Демир Капија 426, Активни 0
Пехчево 355, Активни 5
Дојран 172, Активни 3