АктуелноОхрид

(ФОТО) Солидарна мисија на семејство од Португалија во Македонија – донираат очила за вид на оние на кои им е најпотребно

  • Ние сме пар кој живее во Португалија, во прекрасното село Вила Нова де Појарес, во близина на Коимбра. Имаме две деца и заедничка љубов да патуваме низ светот, а на ова патување стигнавме до 70-те посетени земји. Ние сме оптичари по професија и отсекогаш сме сонувале да правиме мисии на солидарност со доставување очила на оние на кои им е најпотребно. Започнувањето би било тешко, но презедовме ризици, вложивме и ја направивме првата мисија во Сао Томе и Принципе, која помина многу добро. Следуваше Перу, а потоа Зеленортските Острови.  Во оваа четврта солидарна мисија го направивме истиот процес, разговаравме со локалната, во случајов Наумка Кузеска, која ни го даде контактот на Димче Кеневче и оттаму започна се. Се обидуваше да добие луѓе со реални потреби, отидоа на офталмолошки консултации и ми ја испрати фотографијата и рецептот., вели Витор Мартинс кој во моментов со семејството е во Охрид.

Тој додава дека со помош на Mundo by maxivisão и JackNoble ги добиле рамките. На леќите му помогнал Карл Цајс, брендот кој ги измислил офталмолошките леќи и најдобриот бренд на леќи во светот. Го следеше процесот на доаѓање во Охрид, прекрасно место кое не пречека исклучително добро и што го сакавме. Очилата ги доставуваме до некои луѓе со ретки болести, а други со сериозни тешкотии.

-Многу сме среќни што дојдовме да ја видиме Македонија, бевме и во Скопје и сакаме се во вашата земја. Беше неверојатна работа што ја извршивме овде во вашата земја. Можете да го следите нашето патување на: https://www.facebook.com/onossoolhardomundo or https://www.facebook.com/maxivisao/

Треба само да ви се заблагодариме за целото гостопримство и љубезност што го имавте со нас, особено на сите вклучени во овој процес. Македонија засекогаш ќе остане во нашите срца, вели Мартинс.

извор: Охрид 1

фото: Витор Мартинс (фотографиите со малолетни деца се објавени во согласност со родителите)