АктуелноОхрид

Кривична пријава за лице кое ширело расистички и ксенофобичен материјал на Фејсбук

СВР Охрид поднесе кривична пријава против лице на (23)години  од Сарај, скопско, поради постоење основи на сомнение за сторено ккривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тој, на 09.12.2021 година, по објавен текст од интенет портал на социјална мрежа Фејсбук, напишал коментар со кој поттикнал омраза и насилство против одредена група на граѓани.

 

СВР Охрид