Охриѓанка заработи кривична, преку недоличен коментар за еврејската група предизвикала ширење на расистички и ксенофобичен материјал – Ohrid1
недела, февруари 25, 2024
АктуелноОхрид

Охриѓанка заработи кривична, преку недоличен коментар за еврејската група предизвикала ширење на расистички и ксенофобичен материјал

Денеска полициски службеници од СВР Охрид извршија службен разговор во СВР Охрид со  38 годишна Охриѓанка, која во текот на вчерашниот ден на социјалната мрежа Фејсбук поставила содржина со која извршила кривично дело „Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ казниво по член 394-г од КЗ. При разговорот  таа изјавила дека во текот на вчерашниот ден ја поставила содржината, а денеска самата ја избришала. По целосно документирање на случајот до ОЈО Охрид ќе биде поднесена кривична пријава по член 394-г од КЗ.