АктуелноОхрид

37 оздравени лица од КОВИД 19 денеска во Охрид

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.318 тестови, а регистрирани се 234 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 180, Кавадарци – 19, Куманово, Прилеп и Неготино – по 6, Велес – 4, Гостивар и Крива Паланка – по 2, Битола, Струмица, Струга, Свети Николе, Дебар, Пробиштип, Кратово, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (234), регистрирана е 31 реинфекција.

Регистриран e 1.491 оздравен пациент од: Скопје – 749, Тетово – 85, Битола – 73, Куманово – 69, Прилеп – 57, Струмица – 51, Кавадарци – 45, Велес – 42, Гостивар – 41, Охрид – 37, Гевгелија – 25, Кичево – 24, Радовиш – 21, Неготино ,Струга и Штип – по 20, Валандово – 19, Кочани – 12, Крива Паланка – 11, Богданци и Ресен – по 9, Свети Николе – 7, Крушево, Виница , Берово и Делчево – по 6, Кратово – 4, Демир Капија ,Македонски Брод и Демир Хисар – по 3, Дојран, Пробиштип и Дебар – по 2, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 12 починати лица: 3 починати лица од Скопје (72г, 74г и 76г), по 2 починати лица од Битола (81г и 91г), Куманово (77г и 81г) и Струмица (58г и 65г) и по едно починато лице од Кочани (60г), Охрид (64г) и Тетово (68г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 5 починати лица од: Битола (1), Виница (1), Гостивар (1), Дебар (1) и Струга (1). Починатите лица се на возраст од 61г. до 80г. Лицата за починати се пријавени во период од 14.02. до 18.02.2022. Од починатите лица, 3 се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 17 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.318 тестови преку: ИЈЗ-116, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-64, Биотек-65, Систина-63, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-233, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 631.

Досега во земјата се направени вкупно 1.871.411 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.559, бројот на оздравени пациенти е 278.326, на починати е 8.915 а бројот на активни случаи изнесува 6.318.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 135925, Активни 3632

Куманово 16023, Активни 269

Битола 14057, Активни 303

Прилеп 13433, Активни 190

Тетово 13299, Активни 202

Кавадарци 10003, Активни 209

Гостивар 9326, Активни 97

Велес 9294, Активни 257

Охрид 8454, Активни 132

Штип 7877, Активни 86

Струмица 7866, Активни 161

Кичево 5325, Активни 98

Кочани 4909, Активни 55

Струга 4619, Активни 65

Гевгелија 4167, Активни 87

Неготино 3587, Активни 96

Свети Николе 2615, Активни 36

Ресен 2554, Активни 57

Радовиш 2475, Активни 52

Крива Паланка 2350, Активни 31

Делчево 1879, Активни 13

Берово 1705, Активни 15

Дебар 1600, Активни 47

Валандово 1516, Активни 19

Виница 1362, Активни 11

Пробиштип 1282, Активни 5

Богданци 991, Активни 27

Кратово 926, Активни 18

Крушево 875, Активни 12

Демир Хисар 811, Активни 13

Македонски Брод 683, Активни 8

Демир Капија 542, Активни 7

Македонска Каменица 519, Активни 0

Пехчево 456, Активни 8

Дојран 254, Активни 0