АктуелноОхрид

Денеска 20 нови позитивни во Охрид и 23 оздравени лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.513 тестови, а регистрирани се 1.117 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 575, Велес – 63, Куманово – 56, Битола – 54, Кавадарци – 44, Струмица – 38, Кичево – 33, Тетово – 32, Прилеп – 29, Гостивар – 24, Охрид – 20, Радовиш – 17, Гевгелија – 16, Штип и Неготино – по 15, Кочани – 12, Струга и Дебар – по 11, Ресен – 10, Крива Паланка – 9, Кратово – 5, Свети Николе, Берово и Валандово – по 4, Делчево и Богданци – по 3, Виница, Пробиштип и Крушево – по 2, Демир Хисар, Демир Капија, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.117), регистрирани се 154 реинфекции.

Регистрирани сe 1.059 оздравени пациенти од: Скопје – 735, Куманово – 70, Битола – 49, Прилеп – 36, Тетово – 31, Охрид – 23, Гостивар – 20, Кичево – 17, Струга – 14, Штип – 13, Ресен и Радовиш – по 9, Кочани – 8, Струмица и Крива Паланка – по 6, Дебар и Демир Хисар – по 4, Делчево и Крушево – по 2, Валандово – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 14 починати лица: 8 починати лица од Скопје (66г, 75г, 75г, 76г, 77г, 81г, 82г и 85г), две починати лица од Битола (68г и 78г) и по едно од Куманово (89г), Прилеп (80г), Виница (72г) и Неготино (65г). Од пријавените лица 13 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 8 починати лица од: Скопје (2), Штип (1), Радовиш (1), Битола (1), Тетово (1), Делчево (1) и Богданци (1). Починатите лица се на возраст од 66г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 03.02. до 15.02.2022. Од починатите лица, 4 се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 21 лице се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.513 тестови преку: ИЈЗ-445, ЦЈЗ Скопје-87, ЦЈЗ Битола-111, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-116, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–180, Жан Митрев (Филип Втори)-80, Авицена-100, Биотек-153, Систина-69, лабораторија Лаор-63, Синлаб-16, Ремедика-14, Плодност-45, Генеа-6, Никоб Лаб-259, ВФВ Медикал-60, Ели Медика-32, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-20, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-29, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.523.

Досега во земјата се направени вкупно 1.859.233 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 290.915, бројот на оздравени пациенти е 273.243, на починати е 8.851, а бројот на активни случаи изнесува 8.821.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 134504, Активни 4974

Куманово 15903, Активни 392

Битола 13905, Активни 413

Прилеп 13349, Активни 254

Тетово 13216, Активни 339

Кавадарци 9906, Активни 345

Гостивар 9292, Активни 179

Велес 9184, Активни 339

Охрид 8391, Активни 153

Штип 7836, Активни 98

Струмица 7787, Активни 214

Кичево 5284, Активни 146

Кочани 4889, Активни 93

Струга 4589, Активни 77

Гевгелија 4123, Активни 128

Неготино 3539, Активни 148

Свети Николе 2596, Активни 58

Ресен 2525, Активни 57

Радовиш 2449, Активни 61

Крива Паланка 2338, Активни 57

Делчево 1875, Активни 24

Берово 1697, Активни 21

Дебар 1578, Активни 36

Валандово 1507, Активни 40

Виница 1354, Активни 20

Пробиштип 1281, Активни 10

Богданци 980, Активни 41

Кратово 920, Активни 18

Крушево 869, Активни 16

Демир Хисар 805, Активни 14

Македонски Брод 680, Активни 17

Демир Капија 536, Активни 20

Македонска Каменица 519, Активни 3

Пехчево 455, Активни 12

Дојран 254, Активни 4