АктуелноОхрид

20 нови случаи со КОВИД 19 во Охрид денеска, оздравени 25 пациенти и починато едно лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.047 тестови, а регистрирани се 1.269 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 686, Тетово – 75, Битола – 65, Куманово – 61, Велес – 48, Гостивар – 44, Кавадарци – 33, Прилеп – 32, Кичево – 26, Гевгелија – 25, Охрид и Валандово – по 20, Неготино – 16, Ресен – 12, Струмица и Струга – по 11, Дебар – 9, Кочани, Крива Паланка и Богданци – по 8, Штип и Делчево – по 7, Радовиш и Крушево – по 6, Виница – 5, Свети Николе и Кратово – по 4, Берово и Демир Хисар – по 3, Демир Капија и Пехчево – по 2, Пробиштип и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.269), регистрирани се 162 реинфекции.

Регистрирани сe 848 оздравени пациенти од: Скопје – 227, Тетово – 78, Куманово – 64, Кавадарци – 58, Битола – 54, Велес – 47, Гевгелија – 35, Прилеп – 32, Гостивар – 30, Неготино и Струмица – по 27, Охрид – 25, Кочани – 23, Штип – 22, Кичево – 13, Струга и Свети Николе – по 12, Ресен – 8, Богданци и Делчево – по 7, Валандово, Крива Паланка и Радовиш – по 6, Дебар, Виница и Кратово – по 4, Демир Капија, Пробиштип и Македонски Брод – по 3, Крушево – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 14 починати лица: 4 починати лица од Скопје (53г, 64г, 84г и 85г), по две починати лица од Охрид (75г и 88г), Струга (71г и84г) и Кочани (67г и 79г) и по едно од Делчево (73г), Куманово (74г), Прилеп (70г) и Струмица (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 11 починати лица од: Скопје (2), Тетово (2), Кочани (2), Прилеп (1), Дојран (1), Кавадарци (1), Охрид (1) и Куманово (1). Починатите лица се на возраст од 59 г. до 91г. Лицата за починати се пријавени во период од 30.01. до 12.02.2022. Од починатите лица, 7 се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 23 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.047 тестови преку: ИЈЗ-499, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-107, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–3, ЦЈЗ Куманово-102, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–5, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Авицена-189, Биотек-230, Систина-118, лабораторија Лаор-117, Синлаб-82, Ремедика-18, Плодност-32, Генеа-13, Никоб Лаб-387, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-38, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-29, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-29, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.686.

Досега во земјата се направени вкупно 1.852.018 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 288.750, бројот на оздравени пациенти е 269.862, на починати е 8.793, а бројот на активни случаи изнесува 10.095.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 133336, Активни 5924

Куманово 15800, Активни 407

Битола 13796, Активни 470

Прилеп 13298, Активни 335

Тетово 13148, Активни 392

Кавадарци 9825, Активни 354

Гостивар 9258, Активни 219

Велес 9083, Активни 280

Охрид 8354, Активни 243

Штип 7801, Активни 106

Струмица 7724, Активни 191

Кичево 5226, Активни 147

Кочани 4862, Активни 80

Струга 4566, Активни 93

Гевгелија 4090, Активни 128

Неготино 3500, Активни 139

Свети Николе 2582, Активни 64

Ресен 2509, Активни 60

Радовиш 2430, Активни 69

Крива Паланка 2324, Активни 58

Делчево 1872, Активни 43

Берово 1688, Активни 26

Дебар 1561, Активни 27

Валандово 1502, Активни 45

Виница 1348, Активни 28

Пробиштип 1277, Активни 10

Богданци 975, Активни 44

Кратово 918, Активни 17

Крушево 866, Активни 21

Демир Хисар 802, Активни 17

Македонски Брод 679, Активни 23

Демир Капија 532, Активни 18

Македонска Каменица 519, Активни 7

Пехчево 448, Активни 6

Дојран 251, Активни 4