32 нови позитивни случаи со КОВИД 19 во Охрид, оздравени 24 пациенти и две починати лица – Ohrid1
четврток, февруари 22, 2024
АктуелноОхрид

32 нови позитивни случаи со КОВИД 19 во Охрид, оздравени 24 пациенти и две починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.153 тестови, а регистрирани се 1.554 нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 825, Тетово – 82, Куманово – 70, Кавадарци – 62, Битола – 59, Велес – 51, Прилеп – 49, Гостивар – 44, Струмица – 33, Охрид и Гевгелија – по 32, Неготино – 30, Кочани – 21, Штип и Кичево – по 20, Струга – 16, Свети Николе – 15, Ресен – 12, Берово и Валандово – по 10, Радовиш – 9, Крива Паланка и Делчево – по 8, Виница – 7, Кратово – 6, Богданци и Демир капија – по 5, Дебар – 4, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 2, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.554), регистрирани се 216 реинфекции.

Регистрирани сe 1.843 оздравени пациенти од: Скопје – 1.227, Битола – 100, Куманово – 63, Кавадарци – 48, Струмица – 40, Прилеп – 34, Велес – 33, Неготино – 29, Штип – 28, Гевгелија и Кичево – по 26, Охрид – 24, Тетово – 21, Кочани, Струга и Ресен – по 16, Радовиш – 14, Валандово – 12, Крива Паланка – 11, Свети Николе, Делчево и Виница – по 8, Гостивар – 7, Богданци и Пробиштип – по 6, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 3, Кратово, Демир Капија и Дебар – по 2, Демир Хисар – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 12 починати лица од Скопје (62г, 71г, 73г,75г, 75г, 75г, 81г, 81г, 86г, 88г, 88г и 92г), и по две починати лица од Битола (54г и 80г), и Струга (76г и 84г), по едно лице од Струмица (66г), Штип (67г), Прилеп (73г), Охрид (81г), Свети Николе (84г) и Демир Капија (86г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 12 починати лица, Гевгелија (2), Гостивар (1), Богданци (1), Радовиш (1), Скопје (1), Македонска Каменица (1), Струга (1), Охрид (1), Свети Николе (1), Прилеп (1) и Кочани (1).Починатите се на возраст од 59г до 80г. Од пријавените лица 7 лица се починати во болнички услови и 5 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 31.01.2021 – 06.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=34), 18 лица се целосно вакцинирани, а кај 33 лица се регистрирани коморбидитети.
Направени се 4.153 тестови преку: ИЈЗ-522, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-90, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово-88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–173, Жан Митрев (Филип Втори)-125, Авицена-157, Биотек-198, Систина-93, лабораторија Лаор-116, Синлаб-57, Ремедика-10, Плодност-44, Генеа-10, Никоб Лаб-406, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-28, Ројал Медика–23, Спектра-ММ-46, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–18, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.694.

Досега во земјата се направени вкупно 1.830.764 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 282.147, бројот на оздравени пациенти е 261.741, на починати е 8.658, а бројот на активни случаи изнесува 11.748.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 129646, Активни 6456

Куманово 15483, Активни 537

Битола 13472, Активни 584

Прилеп 13097, Активни 337

Тетово 12897, Активни 449

Кавадарци 9593, Активни 511

Гостивар 9101, Активни 290

Велес 8859, Активни 348

Охрид 8235, Активни 278

Штип 7703, Активни 147

Струмица 7564, Активни 277

Кичево 5124, Активни 138

Кочани 4805, Активни 147

Струга 4515, Активни 104

Гевгелија 3987, Активни 170

Неготино 3395, Активни 174

Свети Николе 2535, Активни 85

Ресен 2464, Активни 72

Радовиш 2388, Активни 111

Крива Паланка 2278, Активни 62

Делчево 1847, Активни 67

Берово 1672, Активни 22

Дебар 1539, Активни 33

Валандово 1468, Активни 97

Виница 1329, Активни 31

Пробиштип 1269, Активни 11

Богданци 952, Активни 67

Кратово 908, Активни 30

Крушево 848, Активни 12

Демир Хисар 793, Активни 27

Македонски Брод 663, Активни 24

Македонска Каменица 517, Активни 14

Демир Капија 514, Активни 19

Пехчево 442, Активни 11

Дојран 245, Активни 6