АктуелноОхрид

Охриѓанка присвоила над 1,1 милиони денари од компанијата каде работела, СВР поднесе кривична пријава

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 32 Годишна охриѓанка . Таа, во својство на одговорно лице во маркет лоциран на улицата „Гоце Делчев“ во Охрид, подолг временски период, противправно присвојувала парични средства- сопственост на правниот субјект кои, и биле доверени за работа.. Со тоа, според финансиска документација приложена од сопственикот на правниот субјект, пријавената предизвикала материјална штета од 1. 182. 022 денари, се вели во билтетот на СВР Охрид.

Останува прашањето дали СВР Охрид ќе ја прошири истрагата и со тоа ќе ги заштити правните субјети од вакви измами?