(ОБНОВЕНО) ВИДЕО – Се урна кровот и камбанаријата на Нотр Дам

Како последица на големиот пожар предмалку се урна целата кровна конструкција на светски познатата катедрала Нотр Дам во Париз. Последните информации се дека и претседателот на Фрнација Емануал Макрон ги откажал сите активности по веста за пожарот во оваа катедрала која е една од туристичките икони на Париз. Илјадници граѓани и туристи од цел свет […]

The post (ОБНОВЕНО) ВИДЕО – Се урна кровот и камбанаријата на Нотр Дам appeared first on Скопје1.мк.

Како последица на големиот пожар предмалку се урна целата кровна конструкција на светски познатата катедрала Нотр Дам во Париз. Последните информации се дека и претседателот на Фрнација Емануал Макрон ги откажал сите активности по веста за пожарот во оваа катедрала која е една од туристичките икони на Париз.

Илјадници граѓани и туристи од цел свет се собираат на улиците околу познатата црква и гледаат како целиот објект го проголта огнот.

Полицијата го евакуира целиот простор околу катедралата , а пожарникарите се обидуваат да се справат со солниот пожар во внатрешноста на објектот. Пожарот ја зафати едната од двете куполи на катедралата.
Полицијата нема информации кои се причините за избувнувањето на пожарот , освен дека е вон контрола.

The post (ОБНОВЕНО) ВИДЕО – Се урна кровот и камбанаријата на Нотр Дам appeared first on Скопје1.мк.

Close