Денеска во Охрид 8 нови лица позитивни на КОВИД 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.778 тестирања, а регистрирани се 256 нови случаи на Ковид-19, од кои во Скопје – 160, Куманово – 32, Прилеп – 9, Охрид – 8, Кавадарци, Струмица и Струга по 6, Битола и Ресен по 5, Крива Паланка – 4, Велес – 3, Тетово, Гостивар и Кичево по 2 и по еден во Штип, Свети Николе, Дебар, Радовиш, Кратово и Македонски Брод.

Пријавени се 31 починато лице, од кои деветмина од Скопје (86, 78, 75, 71, 70, 65, 59, 56 и 46 години), шестмина од Гостивар (83, 73, 71, 65, 65 и 60 години), по 3 починати лица од Тетово (68, 67 и 62 години), Куманово (84, 78 и 72 години) и Струмица (72, 68 и 54 години), 2 починати лица од Кичево (55 и 49 години) и по еден починат од Битола (81), Велес (76), Гевгелија (18), Дебар (62) и Македонски Брод (38).

Од пријавените, 27 се починати во болнички услови и 4 во домашни услови.

Регистрирани сe 545 оздравени пациенти, и тоа: од Скопје – 172, Тетово – 171, Гостивар – 50, Кавадарци – 18, Кичево – 16, Прилеп и Битола по 12, Струмица, Штип и Свети Николе по 10, Ресен – 8, Крива Паланка – 6, Велес, Радовиш, Делчево и Кратово по 5, Пробиштип и Македонски Брод по 4, Неготино и Берово по 3, Охрид, Струга, Кочани, Гевгелија, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица по 2 и по еден во Виница и Валандово.

Направените 2.778 теста се преку: ИЈЗ – 65, ЦЈЗ Скопје – 56, ЦЈЗ Битола – 32, ЦЈЗ Прилеп – 18, ЦЈЗ Куманово – 27, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 78, „Авицена“ – 131, „Биотек“ – 140, „Систина“ – 80, „Синлаб“ – 9, „Плодност“ – 40, „Никоб лаб“ – 606, „ВФВ медикал“ – 63, „Ели медика“ – 71, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.362.

Досега во земјата се направени вкупно 1.206.597 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 181.875, бројката на оздравени пациенти е 162.060, на починати е 6.184, а бројот на активни случаи изнесува 13.631.

Според епидемиолошките анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 78.536, Активни 5.919
Тетово 10.606, Активни 1.283
Куманово 10.597, Активни 883
Прилеп 8.768, Активни 269
Гостивар 7.831, Активни 789
Битола 6.828, Активни 274
Велес 5.870, Активни 228
Охрид 5.664, Активни 550
Кавадарци 5.585, Активни 200
Струмица 5.399, Активни 576
Штип 5.394, Активни 220
Кичево 3.758, Активни 522
Струга 3.692, Активни 613
Кочани 3.038, Активни 98
Гевгелија 2.320, Активни 75
Неготино 2.271, Активни 56
Свети Николе 1.755, Активни 130
Ресен 1.451, Активни 112
Дебар 1.422, Активни 219
Радовиш 1.397, Активни 114
Крива Паланка 1.315, Активни 64
Берово 1.156, Активни 47
Делчево 1.087, Активни 79
Виница 977, Активни 40
Пробиштип 869, Активни 48
Валандово 757, Активни 29
Богданци 539, Активни 35
Крушево 516, Активни 20
Кратово 491, Активни 56
Македонски Брод 445, Активни 40
Демир Хисар 418, Активни 11
Демир Капија 402, Активни 1
Пехчево 301, Активни 5
Македонска Каменица 282, Активни 23
Дојран 138, Активни 3

Close