Денеска во Охрид и Струга по 11 нови случаи со КОВИД 19

epa08802972 Medical workers wearing Personal Protective Equipment (PPE) attend to patients at the Clinical-hospital center Zvezdara Covid-19 hospital in Belgrade, Serbia, 06 November 2020. Serbia is witnessing a rise in coronavirus infections prompting the government to consider new restrictions. EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 6.425 тестирањe, а регистрирани се 682 нови случаи на КОВИД-19.
Во Скопје – 317, Куманово – 51, Тетово – 49, Битола – 31, Кичево – 30, Кавадарци – 22, Гостивар – 19, Струмица – 18, Ресен – 15, Прилеп – 13, Охрид и Струга – по 11, Делчево -10, Пробиштип и Валандово – по 8, Радовиш, Крива Паланка и Кратово – по 7, Штип и Дебар – по 6, Велес, Неготино, Свети Николе и Берово – по 5, Кочани и Гевгелија – по 4, Виница и Демир Хисар – по 2, Богданци, Пехчево, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 1.031 оздравени пациенти од: Тетово – 393, Скопје – 296, Гостивар – 99, Куманово – 57, Кичево и Охрид – по 28, Струга – 25, Дебар – 21, Струмица – 15, Битола – 13, Прилеп – 11, Велес – 10, Македонски Брод – 8, Пехчево – 5, Радовиш и Кочани – по 4, Виница – 3, Валандово, Кратово, Свети Николе и Берово – по 2, Кавадарци, Ресен и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 9 починати лица од Скопје (88г, 78г, 71г, 69г, 68г, 66г, 61г, 53г и 42г), 4 починати лица од Куманово (84г, 70г, 63г, 58г), по 3 починати лица од Гостивар (71г, 71г и 41г) и Тетово (88г, 82г и 82г), по 2 починати лица од Велес (80г и 72г), Свети Николе (73г и 53г) и Штип (56г и 33г) и по едно починато лице од Кичево (75г), Охрид (62г), Струга (80г), Дебар (83г), Струмица (70г), Прилеп (65г) и Македонски Брод (61г).

Од пријавените 28 се починати во болнички услови и 4 се починати во домашни услови.

Направени се 6.425 тестови преку: ИЈЗ-313, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–119, ЦЈЗ Куманово–69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 17, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–30, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Авицена-432, Биотек-438, Систина-171, лабораторија Лаор-337, Синлаб-120, Ремедика-22, Плодност–110, Генеа -11, Никоб лаб-772, ВФВ Медикал-72, Ели Медика-106, Ројал Медика –128, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.798.

Досега во земјата се направени вкупно 1.197.339 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.919, бројката на оздравени пациенти е 160.396, на починати е 6.129, а бројот на активни случаи изнесува 14.394.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 78112, Активни 6198

Тетово 10579, Активни 1437

Куманово 10514, Активни 882

Прилеп 8742, Активни 281

Гостивар 7792, Активни 912

Битола 6809, Активни 289

Велес 5851, Активни 240

Охрид 5630, Активни 518

Кавадарци 5563, Активни 215

Штип 5357, Активни 215

Струмица 5347, Активни 642

Кичево 3735, Активни 574

Струга 3673, Активни 597

Кочани 3034, Активни 113

Гевгелија 2314, Активни 83

Неготино 2266, Активни 59

Свети Николе 1740, Активни 138

Ресен 1437, Активни 122

Дебар 1412, Активни 233

Радовиш 1381, Активни 118

Крива Паланка 1302, Активни 58

Берово 1151, Активни 48

Делчево 1078, Активни 82

Виница 967, Активни 36

Пробиштип 859, Активни 50

Валандово 756, Активни 32

Богданци 538, Активни 42

Крушево 516, Активни 21

Кратово 486, Активни 66

Македонски Брод 441, Активни 46

Демир Хисар 416, Активни 12

Демир Капија 401, Активни 1

Пехчево 301, Активни 5

Македонска Каменица 281, Активни 25

Дојран 138, Активни 4

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Close