Помпео најави дека ќе се искористат сите можни средства за да се казни Мадуро

epa07505071 US Secretary of State, Mike Pompeo, and Peruvian Foreign Minister Nestor Popolizio (Not Pictured) offer a joint press conference after a meeting at the Government Palace in Lima, Peru, 13 April 2019. Pompeo arrived in Lima to talk with Vizcarra about bilateral issues and the crisis in Venezuela that has generated an exodus of its citizens into Peruvian territory. Secretary Pompeo's tour of South America began in Chile and Paraguay, and after Peru he will head to the Colombian city of Cucuta on the border with Venezuela on Sunday to assess border challenges and learn about support for Venezuelan refugees. EPA/Ernesto Arias EPA-EFE/ERNESTO ARIAS

Режимот на Мадуро и оние кои го поддржуваат ќе бидат одговорни за корупција и репресија на демократијата, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео на крајот од својата тридневна јужноамериканска турнеја.

Тој најави дека „САД ќе ги употребат сите можни економски и политички средства на располагање за да може венецуелскиот претседател Николас Мадуро да одговара за кризата во својата држава и јасно ќе им укаже на Куба и Русија дека ќе платат висока цена бидејќи го поддржуваат“.

Помпео тоа го порача во пограничниот колумбиски град Какута, последната дестинација од тридневната посета на Чиле, Парагвај и Перу.

Мадуро, пак, за економските проблеми на својата земја ги обвинува американските санкции, а опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој се прогласи за привремен претседател, го нарекува „американска марионета“.

Повеќе од три милиони жители на Венецуела ја напуштија државата која е погодена од огромна инфлација, недостиг на храна и лекови. 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close