14 работници исчезнаа во поплавен тунел во Кина

Тунел во изградба на југот на Кина е поплавен, а нуркачки екипи се испратени на местото на настанот да бараат 14 работници кои се водат како исчезнати, соопштија денеска кинеските власти.

Локалните власти потврдија дека нивото на водата паднало за околу 11 метри, и дека покрај нуркачите, биле испратени и тимови со роботска опрема за активности под вода за спасување во потрага по исчезнатите, објавија властите.

„Водата од тунелот се испумпува, а спасувачите успеаја да пробијат околу 600 метри во внатрешноста на тунелот што е на далечина околу половина километар од местото каде исчезнаа работниците“, велат властите.

Поплавата започна во четвртокот околу три ипол наутро, веднаш откако навлезе вода, беше наредена евакуација на работниците, но 14 од нив останаа заробени во тунелот.

Засега не е позната причината за поплавата, но истрагата е во тек.

извор/фото: агенции

Close