Отстрането видеото „Херои на злото време: Светлана Ражнатовиќ – српска мајка“

Три дена по емитувањето на емисијата „Српска мајка“ од серијалот „Херои на злото време“,

видеото кое имаше половина милион прегледи на Јутјуб каналот на Н1 телевизија беше

отстрането по барање на корисниците на „Цеца мјузик“ поради до наводно кршење на

авторските права.

 

Аудио и видео продукција на ЈСП најави дека по тој повод ќе објави соопштение.

Да потсетиме, пред емитувањето на емисијата „Српска мајка“, правниот застапник на

Светлана Цеца Ражнатовиќ најпрво испрати барање да не се емитува до редакцијата на ТВ Н1,

а потоа и до ЈДП Аудио видео продукција, велејќи дека во спротивно „Светлана Ражнатовиќ

ќе биде принудена да започне соодветна судска постапка за да го заштити нејзиниот карактер

и дело “.

„Нема никој за кого не смеете да пишувате. Ние не се занимаваме со нејзината поп кариера,

туку со она што никој не може да го заштити со заштитен знак, а тоа е дел од нејзината

не-поп кариера. Таа е толку важна личност што никој никогаш не се справил со неа на овој

начин, биографски гледано “, рече, меѓу другото, во пресрет на преносот, една од авторите

на серијата, Јована С.Полиќ.

 

Серијата е базирана на книгата „Херои на злото време“ од Славиша Лекиќ, а како ко-писатели

се споменуваат Сања Лончар и Јована С.Полиќ.

 

извор/фото: rs.n1info.com/

Close