Во ковид – центарот во Охрид се хоспитализирани 60 пациенти

Во болницата во Битола се хоспитализирани 63 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 20 пациенти, во Велес се лекуваат 62 болни, а во Куманово 63 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19. Во ковид – центарот во Охрид се хоспитализирани 60 пациенти, во Прилеп 49, во ковид – центарот во Гостивар 14, а во Струга 17 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 54 пациенти, во Кочани 22, во Кичево 15, Кавадарци 26, а во Гевгелија осум лица позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, стои во соопштението.

 

МЗ

Close