Кинески град ќе ги вакцинира своите 300.000 жители за пет дена поради 16 нови случаи на зараза

epa08556546 (FILE) - A Deutsche Post DHL employee gets a flu shot at a Deutsche Post DHL Package distribution center in Berlin, Germany, 29 October 2019 (reissued 20 July 2020). Early phases of testing for a coronavirus vaccine suggest a positive result in immune reaction, scientists at Oxford University said 20 July 2020. EPA-EFE/OMER MESSINGER

Во кинеската провинција Јунан се појави ново жариште на епидемија со Ковид-19 по што властите најавија дека за пет дена ќе го вакцинираат целото население на еден град со 300.000 жители.

Државната телевизија ЦЦТВ објави снимки со луѓе кои чекаат во редови за вакцинација во градот Жулија, каде од вторникот се потврдени 16 случаи на зараза со коронавирусот.

Од вкупниот број на заразени, 12 се Кинези, а четворица се државјани на Мјанмар, со кои се граничи провинцијата Јунан. Официјален претставник на Комунистичката партија на Кина вчера изјави дека првите 159.000 дози на вакцината против Ковид-19 веќе пристигнале во градот.

 

Извор/фото:Агенции

Close