Пристигна уше едно кралско бебе: Се породи внука на кралицата

Велика Британија има ново кралско бебе. Во Бакингемската палата е потврдена убава вест. Принцеза Јуџени родила син во вторникот во болницата Портланд во Лондон.

Кралицата Елизабета Втора го доби деветтиот правнук. Неговото име не е соопштено, а тој ќе биде 11. во редот за наследство на тронот.

“Нејзиното кралско височество принцезата Јуџин беше безбедно породена на 9 февруари 2021 година, во 08:55 часот во болницата Портланд. Мајката нејзиното кралско височество и нејзиното дете се добро, ” соопшти Бакингемската палата.

30-годишната Јуџени е помладата ќерка на третиот син на кралицата, принцот Ендрју војводата од Јорк и Сара Фергусон.

Ова е првото дете на принцезата Јуџени и Џек Бруксбенк, прво внуче на војводата од Јорк и деветто правнуче за кралицата и војводата од Единбург.

Мама и тато споделија на социјалните мрежи фотографија од своето прво дете.

Јуџени и Џек Бруксбенк се венчаа во 2018 година на церемонија во замокот Виндзор на која присуствуваа 850 гости.

 

Извор/фото:Агенции

Close