Денеска во Охрид 26 новозаразени од КОВИД, еден починат

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-209, Куманово-26, Тетово-13, Прилеп-5, Гостивар-12, Штип-8, Битола-8, Велес-26, Охрид-26, Струмица-8, Кавадарци-32, Струга-11, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Ресен-1, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Делчево-16, Пробиштип-3, Виница-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, Кратово-3, Демир Капија-6 и Пехчево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 894 оздравени пациенти од: Скопје-497, Куманово-21, Тетово-49, Прилеп-30, Гостивар-14, Штип-8, Битола-6, Велес-10, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-47, Струга-5, Кочани-4, Кичево-11, Свети Николе-6, Гевгелија-3, Неготино-21, Дебар-20, Ресен-4, Крива Паланка-15, Радовиш-2, Берово-12, Делчево-39, Пробиштип-4, Виница-4, Македонски Брод-1, Богданци-3, Кратово-2, Крушево-3, Македонска Каменица-16, Демир Капија-8, Пехчево-3, Дојран-1.

Починати се 21 лице, два пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), два пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 39671, активни 4855 • Куманово 5139, активни 381 • Тетово 5045, активни 326 • Прилеп 4527, активни 186 • Гостивар 3589, активни 218 • Штип 3484, активни 142 • Битола 3196, активни 161 • Велес 3037, активни 257 • Охрид 2749, активни 358 • Струмица 2514, активни 288 • Кавадарци 2504, активни 296 • Струга 2186, активни 147 • Кочани 1714, активни 82 • Кичево 1704, активни 127 • Свети Николе 1068, активни 30 • Гевгелија 973, активни 95 • Неготино 953, активни 88 • Дебар 741, активни 88 • Ресен 728, активни 101 • Крива Паланка 716, активни 44 • Радовиш 690, активни 43 • Берово 577, активни 37 • Делчево 575, активни 141 • Пробиштип 503, активни 39 • Виница 485, активни 31 • Валандово 325, активни 12 • Демир Хисар 243, активни 9 • Македонски Брод 242, активни 11 • Богданци 224, активни 29 • Кратово 218, активни 18 • Крушево 200, активни 26 • Македонска Каменица 190, активни 20 • Демир Капија 188, активни 26 • Пехчево 181, активни 11 • Дојран 82, активни 5

Close