ВИДЕО: Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот, петмина работници загинаа

epa08955241 Indian workers stand outside after a fire broke out at a building of the Covid vaccine-maker Serum Institute of India's Pune facility in Pune Maharashtra, India, 21 January 2021. A massive fire broke out in one of an under construction building of the facility which is spread over 100 acres and no damage and causality reported as many fire engines reached the spot. EPA-EFE/STR

Петмина луѓе загинаа во пожарот што избувна во индиската фабрика на Институтот за серуми (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во Западна Индија, пренесуваат индиските медиуми.

Компанијата соопшти дека пожарот нема да влијае на производството на вакцини против коронавирусот.

СИИ произведува вакцина направена од Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ за индискиот пазар и некои други земји, а компанијата исто така се подготвува да направи вакцина развиена од американската компанија „Новавакс“.

 

Close