Нема новозаразени од КОВИД во Охрид, активни случаи се 2664

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Тетово-4, Гостивар-4, Штип-4, Кавадарци-3, Струга-4, Кичево-1, Свети Николе-1, Неготино-1, Дебар-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1023 оздравени пациенти од: Скопје-511, Куманово-51, Тетово-32, Прилеп-46, Гостивар-29, Штип-17, Битола-34, Велес-38, Струмица-26, Кавадарци-50, Кочани-22, Кичево-11, Свети Николе-5, Гевгелија-15, Неготино-21, Дебар-22, Ресен-3, Крива Паланка-20, Радовиш-23, Берово-9, Делчево-1, Пробиштип-3, Виница-4, Валандово-5, Македонски Брод-2, Богданци-6, Крушево-3, Демир Капија-2, Пехчево-11, Дојран-1.

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (74, 69, 93 и 87г), три од Прилеп (69, 76 и 57г), еден пациент од Велес (51г), еден од Неготино (80г), еден од Дебар (71г), еден од Радовиш (66г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Кратово (76г).Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89463, бројката на оздравени пациенти е 74800, на починати е 2739, а бројот на активни случаи изнесува 11924. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 38853, активни 7027 • Куманово 5050, активни 436 • Тетово 4977, активни 456 • Прилеп 4482, активни 267 • Гостивар 3546, активни 316 • Штип 3447, активни 167 • Битола 3174, активни 226 • Велес 2970, активни 310 • Охрид 2664, активни 367 • Струмица 2479, активни 365 • Кавадарци 2411, активни 366 • Струга 2152, активни 175 • Кочани 1702, активни 120 • Кичево 1671, активни 150 • Свети Николе 1061, активни 48 • Гевгелија 954, активни 116 • Неготино 945, активни 154 • Дебар 725, активни 106 • Ресен 712, активни 113 • Крива Паланка 705, активни 72 • Радовиш 676, активни 53 • Берово 567, активни 51 • Делчево 538, активни 155 • Пробиштип 482, активни 33 • Виница 476, активни 40 • Валандово 325, активни 24 • Демир Хисар 241, активни 13 • Македонски Брод 239, активни 14 • Богданци 214, активни 32 • Кратово 209, активни 15 • Крушево 192, активни 33 • Македонска Каменица 189, активни 47 • Демир Капија 179, активни 36 • Пехчево 175, активни 14 • Дојран 81, активни 7

Направените 793 теста се преку: ИЈЗ-84, ЦЈЗ Скопје-39, Авицена-155, Биотек-78, МАНУ -59, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Систина со PCR метода -100, лабораторија Лаор –61, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-27, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -75, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 435.361 тестирања на Ковид -19.

 

Close