Фон дер Лајен: Еврокомисијата ќе предложи механизам за споделување на ковид-вакцини со земјите вон ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен потврди дека Европската Комисија ќе предложи механизам за споделување на вакцините со земјите вон ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.

Шефицата на Комисијата со ова ја потврди вчерашната најава на еврокомесарката за здравство Стела Кириакидес, за ваков механизам со кој треба да им се помогне на земјите со низок и среден приход кои не можат да си дозволат набавка на вакцини.

– Треба да ги поддржиме нашите соседи да ги вакцинираат работниците во првите редови, на Западен Балкан, Источното Партнерство, Африка, и за тоа Европската комисија предлага механизам за споделување на вакцините или директно или преку Ковакс, изјави утрово Фон дер Лајен пред Европскиот парламент и во пресрет на утрешниот Самит на лидери на ЕУ, на кој ќе се разговара на оваа тема.

Претседателката ги прекори и земјите членки на ЕУ затоа што не покажуваат солидарност за вакцините.

 

Close