Денеска во Охрид 5 новозаразени од КОВИД, 81 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6, Прилеп-12, Гостивар-3, Штип-6, Битола-1, Велес-6, Охрид-5, Струмица-6, Кавадарци-8, Струга-11, Кочани-1, Кичево-8, Гевгелија-4, Неготино-8, Дебар-3, Ресен-7, Делчево-2, Радовиш-1, Пробиштип-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од: Скопје-1356, Куманово-51, Тетово -115, Прилеп -11, Гостивар-71, Штип-21, Битола-33, Велес-33, Охрид-81, Струмица-27, Кавадарци-41, Струга-33, Кочани-8, Кичево-22, Свети Николе-8, Гевгелија-10, Дебар-10, Крива Паланка-7, Ресен-14, Радовиш-2, Берово-1, Делчево-17, Виница-10, Пробиштип-2, Валандово-1, Демир Хисар-6, Македонски Брод-2, Богданци-2, Крушево-1, Македонска Каменица-11, Демир Капија-1, Дојран-1.

Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 38573, активни 7373 • Куманово 5015, активни 452 • Тетово 4955, активни 466 • Прилеп 4467, активни 301 • Гостивар 3533, активни 332 • Штип 3434, активни 178 • Битола 3166, активни 257 • Велес 2954, активни 335 • Охрид 2651, активни 376 • Струмица 2470, активни 383 • Кавадарци 2388, активни 403 • Струга 2141, активни 172 • Кочани 1697, активни 142 • Кичево 1662, активни 152 • Свети Николе 1061, активни 53 • Гевгелија 953, активни 130 • Неготино 941, активни 177 • Дебар 714, активни 125 • Крива Паланка 701, активни 91 • Ресен 708, активни 114 • Радовиш 674, активни 76 • Берово 564, активни 60 • Делчево 530, активни 148 • Виница 475, активни 43 • Пробиштип 474, активни 30 • Валандово 325, активни 29 • Демир Хисар 241, активни 13 • Македонски Брод 237, активни 15 • Богданци 214, активни 38 • Кратово 209, активни 17 • Крушево 190, активни 35 • Македонска Каменица 188, активни 46 • Демир Капија 177, активни 39 • Пехчево 175, активни 26 • Дојран 81, активни 8

Направените 1530 теста се преку: ИЈЗ-394, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-255, Биотек-256, МАНУ -66, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -225, лабораторија Лаор –125, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-15, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид -19.

Close