Намалена видливост на патиштата поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

Намалена видливост поради појава на магла од 50 – 100м. има на патните правци Скопје – Велес и Велес – Скопје, од 40 – 50м. на патниот правец Тетово – Скопје, до 100м. на патниот правец Куманово – Страцин, од 30 – 50м. на патните правци Битола – Прилеп и Кичево – Охрид, од 80 – 100м. на патниот правец Велес – Штип, до 100м. на патниот правец Неготино – Д.Капија и од 80 – 100м. на планинскиот превој Буково.

Од 15.11.2020 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2021 година.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021.

Close