Уапсен 18-годишникот кој во живо на „Фејсбук“ го пренесуваше масакрот во Нов Зеланд

Едно осумнаесетгодишно момче беше обвинето бидејќи на Фејсбук  сподели емитување во живо од терористичкиот напад на џамијата во Крајстчерч . Полицијата го уапси, а неговото барање за кауција веднаш беше одбиено. Како што пренесуваат медиумите, неименуваното момче е обвинето и за објавување фотографија на една од џамиите со порака „Целта е забележана”. Ако го прогласат за […]

The post Уапсен 18-годишникот кој во живо на „Фејсбук“ го пренесуваше масакрот во Нов Зеланд appeared first on Скопје1.мк.

Едно осумнаесетгодишно момче беше обвинето бидејќи на Фејсбук  сподели емитување во живо од терористичкиот напад на џамијата во Крајстчерч .

Полицијата го уапси, а неговото барање за кауција веднаш беше одбиено.

Како што пренесуваат медиумите, неименуваното момче е обвинето и за објавување фотографија на една од џамиите со порака „Целта е забележана”.

Ако го прогласат за виновен, тој може да добие до 14 години затворска казна. На суд се враќа во април.

The post Уапсен 18-годишникот кој во живо на „Фејсбук“ го пренесуваше масакрот во Нов Зеланд appeared first on Скопје1.мк.

Close