Искршен споменикот во Охрид од бродската несреќа, МНР со осуда на ваквиот чин

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ е срушен, јавува БГНЕС.

Како што јавува бугарската новинска агенција во последните три дена многу медиуми водат антибугарска пропаганда по интервјуто на премиерот Зоран Заев.

Министерството за надворешни работи најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден” во која настрадаа 15 бугарски туристи на 5 септември 2009 година.

 

Close