Мицевски: Денеска е ден за протести и будење на Македонија

Вчера беше ден кога целата македонска јавност беше сведок на најсервилното интервју во изминативе триесет години од било кој политичар, изјави денеска Никола Мицевски, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, во однос на интервјуто кое премиерот Зоран Заев го даде за бугарски медиум.

„Денес не е ден кога треба да се зборува за други теми во Собранието на Република Македонија. Денеска е ден за протести и будење на Македонија“, порача Мицевски.

Како што рече тој, Зоран Заев во вчерашното интервју наместо македонските интереси ги застапувал бугарските интереси и додаде дека со полно право народот е бесен и се чувствува понижен.

„Денеска треба да се повикаат во Собранието Зоран Заев, Никола Димитров и Бујар Османи, ако треба и на затворена седница, да се поразговара за македонските црвени линии и да бидеме информирани како пратеници што е тоа што преговара и што се е спремен Зоран Заев да продаде од македонската држава“, нагласи координаторот на ВМРО-ДПМНЕ.

Close