Тридневна жалост во Аргентина

Претседателот на Аргентина Алберто Фернандес прогласи тридневна жалост поради смртта на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона.

Марадона, почина од срцев удар, во својот дом во Тигре, на 61-годишна возраст.

Поранешниот фудбалер на Бока јуниорс, Барселона, Наполи, Севилја…за многумина е најдобриот во историјата на фудбалот.м

Во 1986 година на Аргентина и ја донесе светската титула, поради што во својата земја се стекна со статус на божество.

Close