Речиси 700 починати од Ковид-19 во Британија – најмногу во последните шест месеци

epa08446549 Nurses care for a patient in an Intensive Care ward treating victims of the coronavirus in Frimley Park Hospital in Surrey, Britain, 22 May 2020 (issued 27 May 2020). The hospital is part of the Frimley Health NHS Foundation Trust which has said that with COVID-19 pressure gradually reducing, they are planning to increase the number of procedures it provides, with more outpatient, diagnostic, endoscopy and surgical services, and priority given to the most urgent work, for example, cancer diagnoses and treatments. EPA-EFE/Steve Parsons / POOL

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај.

Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Британската Влада, исто така, соопшти дека се регистрирани 18.213 новозаразени, што е голем скок од вчера кога имаше 6.914.

Од почетокот на епидемијата во Велика Британија се регистрирани вкупно 1.557.007 заразени лица, од кои 56.533 починале.

Close