Песков: Путин не може да биде доброволец за вакцината против Ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе се вакцинираат против коронавирус до крајот на клиничките испитувања.

Ова денес на новинарите им изјави портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков.

„ Секако, шефот на државата не може да учествува во вакцинацијата како доброволец“ објасни Песков на прашањето зошто рускиот лидер досега не добил руска вакцина против Ковид-19.

Песков рекол дека во Русија се уште не почнала масовна вакцинација.

Close