38 новозаразени од КОВИД во Охрид, 2 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41, Битола-28, Охрид-38, Кавадарци-30, Гостивар-66, Гевгелија-17, Струмица-22, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-7, Кочани-13, Пробиштип-9, Демир Хисар-3, Македонски Брод-6, Берово-4, Валандово-12, Виница-8, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-55, Ресен-4, Неготино-18.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од: Скопје-375, Куманово-33, Штип-22, Прилеп-46, Тетово-53, Велес-29, Битола-3, Охрид-2, Кавадарци-17, Гостивар-21, Гевгелија-18, Струмица-15, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-20, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Пехчево-4, Берово-3, Валандово-2, Делчево-3, Кратово-3, Свети Николе-9, Неготино-17.

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53631, бројката на оздравени пациенти е 31659, на починати е 1487, а бројот на активни случаи изнесува 20485. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 23612, активни 9854 • Куманово 3357, активни 922 • Дебар 421, активни 86 • Штип 2383, активни 533 • Прилеп 2521, активни 998 • Тетово 3447, активни 979 • Струга 1239, активни 392 • Велес 1695, активни 771 • Битола 1637, активни 808 • Охрид 1362, активни 612 • Кавадарци 1030, активни 441 • Гостивар 2047, активни 710 • Гевгелија 638, активни 218 (45 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 115 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 1514, активни 591 • Крива Паланка 381, активни 126 • Радовиш 382, активни 128 • Крушево 107, активни 69 • Кочани 1111, активни 308 • Пробиштип 313, активни 73 • Демир Хисар 168, активни 73 • Македонски Брод 145, активни 34 • Пехчево 94, активни 27 • Берово 312, активни 82 • Валандово 177, активни 64 • Виница 333, активни 171 • Делчево 380, активни 164 (103 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 142, активни 77 • Свети Николе 736, активни 230 • Кичево 1114, активни 515 • Ресен 386, активни 154 • Неготино 447, активни 275 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3109 теста се преку: ИЈЗ-665, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-326, Биотек-345, МАНУ -272, Жан Митрев (Филип Втори)-308, Систина со PCR метода -236, лабораторија Лаор –73, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-95, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-93, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-40, ЈЗУ (рапид тест) -535, УК Пулмологија со алергологија –5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 309.590 тестирања на Ковид -19. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 621 • Гази Баба – 1462 • Аеродром -1433 • Карпош – 1211 • Центар – 1188 • Кисела Вода – 1207 • Ѓорче Петров – 811 • Бутел – 539 • Шуто Оризари – 179 • Студеничани – 51 • Сарај – 148 • Арачиново -36 • Илинден – 246 • Сопиште – 62 • Чучер Сандево – 103 • Петровец –124 • Зелениково -68 • Странец – 174 • Нераспределен- 191

Close