По Фајзер, Русија објави дека има трета готова вакцина против коронавирус

Во понеделникот, американскиот фармацевтски лидер Pfizer и германскиот BioNTech објавија дека експерименталната вакцина против коронавирус, која тие совесно ја создадоа, има над 90% ефикасност.

По објавувањето на оваа вест денес, Русија објави дека ќе регистрира трета вакцина против COVID-19. Ова го објави претседателот Владимир Путин.

Според шефот на државата, „сите“ руски вакцини се покажале како ефикасни, пренесе РИА Новости.

Владимир Путин не даде повеќе информации за новиот лек, но рече дека Москва е подготвена да соработува со други земји за развој и производство на нова вакцина.

Русија е на петтото место во светот според бројот на инфекции со коронавируси во светот со потврдени 1,8 милиони случаи, покажуваат податоците на Универзитетот Џон Хопкинс.

Close