Над милион заразени од КОВИД 19 во Франција

Во последните 24 часа во Франција починаа 298 лица од Ковид-19, а притоа се откриени нови рекордни 42.032 случаи на заразени, јави дописникот на МИА од Париз.

Епидемијата на коронавирус синоќа во Франција го надмина прагот од еден милион случаи откриени од почетокот на епидемијата, крајот на јануари 2020 година. Оттогаш, според здравствените податоци на Министерството за здравство, издадени се 1.041.075 позитивни тестови. Во моментов се хоспитализирани 15.008 лица, од кои 2.441 на интензивна нега.

Од ноќеска на полноќ, полицискиот час ќе се прошири на додатни 38 департмани и Полинезија. Генералниот директор на Париските болници (АП-ХП), Мартин Хирш смета дека е „можно“ „вториот бран“ во Франција „да биде полош од првиот“, нагласувајќи дека ситуацијата е „застрашувачка за секој од нас”. Осврнувајќи се на просечно 30.000 случаи на ден, Хирш тврди дека „реалноста е многу поголема, тоа се оние што ги откриваме“.

Close