Природен лек за болки во грлото

Бактериите кои се таложат во усната шуплина можат да предизвикаат болки во грлото, но и воспаление на крајниците.

Народната медицина има решение и за ваквите проблеми. Овој народен лек целосно ја неутрализира болката во грлото, ги убива сите бактерии и ги решава проблемите со крајниците.

Потребни состојки:

– 8 поголеми чешниња лук (16 до 20 ако се помали чешниња)

– ¼ главица кромид

– ¼ лажичка чили во прав

– 2 лимони

– 1 супена лажичка мед

– 1 литар врела вода

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер, изблендирајте и напитокот е спремен. Идеално е во текот на денот да се испие цела количина.

Подобрувањето би требало да следува по еден ден. Лекот можете да го користите сè додека не исчезнат болките во грлото, а докторите советуваат во текот на лекувањето да се исфрлат газираните пијалаци, алкохолот и цигарите.

На кој начин делува овој народен лек?
Лукот е најмоќниот природен антибиотик додека медот содржи антибактериски својства. Лимонот го подигнува имунитетот, а чилито ја подобрува циркулацијата.

Close