ПЈОНГЈАНГ РАЗГЛЕДУВА ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ВАШИНГТОН ЗА ДЕНУКЛЕАРИЗАЦИЈА

Раководството на Северна Кореја разгледува одлука за прекин на понатамошните преговори со САД за денуклеаризација. Тоа го изјави заменик-министерката за надворешни работи Чо Сон-хуи на прес конференција во Пјонгјанг на која беа поканети и претставници од амабсади и странски новинари.

– Немаме намера да правиме отстапки пред барањата на САД во каква било форма, ниту пак имаме желба да водиме таков вид преговори, изјави таа.

Тоа е прва изјава на претставник на севернокорејските власти со оценка за средбата меѓу лидерот Ким Џонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп што се одржа на 27 и 28 февруари во Виетнам. Таа додаде дека Ким има намера да даде официјална изјава во која ќе го образоложи следните чекори на Северна Кореја по неуспешната средба.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close