Ракетен напад врз азербејџанскиот град Ганџа, 12 загинати и 40 повредени

Ракетен напад е извршен синоќа еден час по полноќ врз вториот по големина азербејџански град Ганџа.

Во нападот загинале 12 луѓе, повредени се повеќе од 40 лица и причинета е значителна штета врз цивилна и транспортна инфраструктура, соопшти државното обвинителство на Азербејџан.

Истовремено, воени сили во Нагорно Карабах тврдат дека утрови биле гранатирани Степанакерт и Шуша, при што се повредени цивили.

Според азербејџанските власти, во нападот е причинета сериозна штета врз цивилна инфраструктура и сообраќајници.

Се додава дека Ганџа е нападната со ракети „Скад“ (Р-17) и тоа од територија на Ерменија, а ерменската страна ги демантира таквите наводи.

Close