(ФОТО) Се наѕира ли пролетта, во Климештани никна првото кокиче

На денот кога се прославува Православна Нова Година, на сред  зима, на социјлните мрежи се пофалија дека во Климештани никна првото кокиче годинава. Дали ова значи дека и покрај тоа што имавме блага зима, дека веќе почнува  да се наѕира пролетта?

Кокичето е мало и кревко растение, а истовремено и доволно силно за да им пркоси на снегот и на студот, кои притоа успеваат да се пробијат и да израснат величествено на површината. Овие  мали нежни растенија ни ги разубавуваат зимските денови и нѐ потсетуваат дека пролетта е на прагот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close