(ВИДЕО) Пендаровски: Да не бев претседател, јас ќе се иселев од мојата земја – кој живее со плата од 400 евра?

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, во Нови Сад рече ако не е претседател, би се иселил од својата земја, затоа што „никој не е луд да го поминува својот живот преговарајќи за поглавја, а просечната плата во земјата е 400 евра“.

Тој рече дека ситуацијата во регионот нема да биде многу различна за две години, но дека државите можат да напредуваат само доколку ги користат домашни ресурси.

„Малиот Шенген е една иницијатива, но тоа нема да го промени менталитетот на луѓето. За две години, ќе бидеме целосно зависни од концептот на Европската унија“, рече Пендаровски на четвртиот Регионален младински форум за лидери.

„Ако се обидуваме да направиме мала ЕУ на Балканот, тогаш имаме шанса да ги задржиме младите тука и да го трансформираме нашето општество, но навистина, не бирократски“, рече Пендаровски.

Инаку Пендаровски е во дводневна посета на Србија, која завршува денес, во која вчера се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ, премиерот Ана Брнабиќ, претседателот на парламентот Маја Гојковиќ, претседателот на српската трговска комора Марк Кадез и бизнисмени.

Извор: н1

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close