Земјотрес со епицентар во морето кај Драч го почувствуван и во Охрид

16:20 Уште еден земјотрес со интезитет од 5.5 степени се случи во близина на Драч.

ПРВАТА ОБЈАВЕНА ИНФОРМАЦИЈА

Во 16 часот и 4 минути земјотрес со интензитет од 5.8 степени кој бил со епицентар во Јадранско Море предмалку ја затресе западна Македонија, а се тресеа и Албанија и Црна Гора, како и делови од Хрватска.

Земјотресот е со епицентар на 24 километри западно од Тирана во морето, блиску до градот Драч и хипоцентар на длабочина од 10 километри. Најсилно е почувствуван во градот Драч и во Тирана.

Во Македонија почувствван е во Охрид, Струга и Дебар, а со помал интензитет и во другите гртадови од западниот дел на државата.

Засега нема информации за повредени во Драч и Тирана.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close