(ВИДЕО) Ќе дочекаме автопат барем до Подмоље

Деновиве конечно почнаа завршните работи на двете коловозни ленти на патиот правец од Охрид до Подмоље кој потоа треба да се приклучи на автопатот за Кичево и на магистралата со четири ленти за Струга.

Градбата на овој автопат беше најавено дека ќе заврши во 2017 година но политичката криза и аферите со провизиите предизвикаа да се одолговлечи градењето на овој автопат кој веќе има достигнато астрономска цена на чинење.

Јавноста шпекулира дека околу градењето на делницата се вртат огромни провизии од Кина, кои прво ги договарала владата на ВМРО ДПМНЕ, а сега актуелната на СДСМ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close