Уапсена е Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка е уапсена попладнево во својот дом во Скопје. Нејзиното приведување најверојатно е поврзано со случајот „Рекет“. Обвинителството ќе одржи прес-конференција во 14 часот.

Јанева е уапсена по наредба на шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска. Апсењето следи ден откако беше сослушана за случајот „Рекет“ вчера во присуство на адвокат.

Јанева е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластуваањата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close