Северна Кореја испука неидентификувани проектили и ги прогласи разговорите со Југот за „завршени“

Северна Кореја денеска лансираше најмалку два неидентификувани проектили во морето, според војската на Јужна Кореја.

Пјонгјанг го нарече претседателот на Јужна Кореја „дрзок“ и додаде дека меѓукорејските разговори се завршени.

Северот се побуни против заедничките воени вежби спроведени од Јужна Кореја и САД, кои почнаа минатата недела. Пјонгјанг ги опиша вежбите како вежбање за војна.

Северот испушти неколку проектили во морето во последните неколку недели, но Министерството за одбрана на Јапонија соопшти дека во последното лансирање не гледа непосредна закана.

„Неидентификуваните проектили“ беа лансирани синоќа и летаа околу 230 км на височина од 30 км, тврдат воени официјални лица од Јужна Кореја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close