Русија бара од Јутјуб да ги блокира информациите за протести пред изборите

Руската агенција за надзор на медиуми побара од Гугл да преземе акција за да ја спречи нејзината страница Јутјуб да им овозможува на корисниците да испраќаат информации за неодобрени протести во Русија.

Валвата одлука следи по неколкуте демонстрации во Москва поради одбивањето на номинации на некои опозициски и независни политичари за изборите за московското собрание на 8 септември.
Роскомнадзор се пожалил кај Гугл дека се користат канали на Јутјуб за да испратат известувања за неодобрени протести, како и за митинзи насочени за спречување на изборите.

Руската агенција најави контрамерки, бидејќи смета дека ако Гугл не го реши проблемот, тоа ќе се смета за мешање во внатрешните работи на Русија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close