Гуаидо вели дека Мадуро се подготвува да го распушти парламентот

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека претседателот Николас Мадуро се подготвува да го распушти парламентот и да распише нови избори. Ваквата одлука, според него, може да ја заостри политичката криза во државата.

Гуаидо, кој е претседател на Националното собрание каде мнозинство има опозицијата, вели дека
одлуката ќе биде донесена денеска од Уставното собрание.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close