Пет деца загинаа во пожар во градинка во Пенсилванија

Пет деца загинаа во пожар во приватна градинка во Пенсилванија, од кои четири се браќа и сестри. Тие биле згрижени во зентарот додека мајка им била на работа. Станува збор за деца на возраст од осум месеци до 8 години.

Четири деца се повредени, додека скокале од прозорците на вториот кат за да се спасат. Повредена е и сопственичката на градинката и соседот кој дошол за да ги спасува децата од пламенот.

Пожарот избувнал во градот Ири во Пенсилванија. Осум лица биле во домот кога пожарот избувнал околу 1:15 часот по полноќ. Пожарот избил на првиот спрат од објектот, па две момчиња на возраст од 12 и 17 години се спасиле скокајќи преку прозорец. Пожарникарите успеале да спасат седум лица.

Шефот на пожарникарската служба истакна дека инспекторите сметаат оти пожарот почнал во дневна соба на првиот спрат и потоа брзо се проширил.

Четири од жртвите се браќа и сестри кои биле згрижени на градинката. Мајката работела ноќна смена, а во пожарот животот го загубило и детето на сопственичката на куќата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close