Трамп: Европа да ги прими назад заробените борци на ИД и да им суди

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека САД бараат од европските сојузници да „примат назад повеќе од 800“ борци на Исламска држава, кои се заробени во Сирија, и да започнат судски процеси против нив.

– Калифатот е подготвен да падне- напиша Трамп на Твитер.

Тој додаде дека „алтернатива не е добра бидејќи во спротивно САД ќе бидат принудени да ги ослободат“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close